„Mowa jest zwierciadłem duszy człowieka i trzeba o nią dbać”

„Mowa jest zwierciadłem duszy człowieka i trzeba o nią dbać” Leon Kaczmarek

Nazywam się Magdalena Skibińska jestem logopedą. Do moich zadań należy:
  • Diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy i poziomu rozwoju języka uczniów,
  • Prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń,
  • Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów
  • Wspieranie nauczycieli oraz innych specjalistów w:
    • Rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły.
    • Udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Miesiąc wrzesień  w gabinecie logopedy to czas prowadzenia  badań  przesiewowych wśród  dzieci przedszkolnych, uczniów klas pierwszych oraz badanie kontrolne objętych terapią w poprzednim roku szkolnym. Celem wstępnych badań jest wyłonienie dzieci wymagających opieki logopedycznej. Ponadto badaniu są poddawani uczniowie na wniosek nauczyciela lub rodzica.
Na zajęcia terapii logopedycznej uczęszczają uczniowie:
-   wyłonieni w toku badań przesiewowych, których wada wymowy  może w sposób istotny wpływać na naukę czytania i pisania
-   którzy posiadają opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z zaleceniem terapii logopedycznej.

Właściwe badanie logopedyczne  polega na orientacyjnym badaniu słuchu mownego i fonemowego, badaniu budowy i sprawności narządów artykulacyjnych (wargi, język, zgryz, wędzidełko podjęzykowe, podniebienie), ocenie płynności i prozodii mowy, badaniu nadawania i rozumienia mowy oraz kontroli funkcji połykania i oddychania. W razie potrzeby logopeda wskazuje dodatkowe badania specjalistyczne (laryngologiczne, ortodontyczne, foniatryczne, psychologiczne).

Zajęcia prowadzone są  w zespołach dwu-czteroosobowych lub indywidualnie,  w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia danej wady lub zaburzenia. Dla każdego dziecka opracowywany jest  program terapii logopedycznej, który w trakcie roku szkolnego jest uzupełniany i modyfikowany. Metody pracy, pomoce i środki są dostosowywane do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych dziecka.
Czas trwania terapii oraz jej efektywność zależy od rodzaju i stopnia zaburzenia mowy,  budowy i sprawności aparatu artykulacyjnego, a przede wszystkim od zaangażowania dziecka i współpracy terapeuty z rodzicami. Konieczne są tu systematyczne i codzienne ćwiczenia z dzieckiem w domu trwające ok. 10 – 15 minut. Wszystkie materiały dzieci objęte terapia maja wklejane do zeszytów.
Jeżeli Państwa dziecko uczestniczy w zajęciach terapii logopedycznej proszę pamiętać o zeszycie w dniu zajęć dziecka.