Spotkanie ze Strażą Pożarną

Dnia 8 kwietnia uczniowie klas 5A i 5 B odwiedzili strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Krakowie. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z zadaniami podejmowanymi przez strażaków, do których należą między innymi organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub miejscowych zagrożeń, współdziałanie w zakresie prowadzenia działań ratowniczych z innymi służbami ratowniczymi oraz organizowanie ćwiczeń i doskonalenia zawodowego.

Uczniowie zapoznali się z sytuacjami wymagającymi interwencji jednostki straży pożarnej, zasadami zapobiegania pożarom oraz prawidłowego zachowania się podczas zagrożeń, przypomnieli sobie również numer alarmowy 112 oraz pozostałe numery alarmowe do służb ratunkowych: straży, policji i na pogotowie.

Strażacy zapoznali uczniów z oprzyrządowanie jakim dysponują: wozami strażackimi, agregatami, gaśnicami, sprzętem hydraulicznym służącym do ratowania życia ludzkiego i mienia z pożarów. Niektórzy uczniowie mieli nawet okazję przymierzyć typowy strój strażaka (umundurowanie bojowe) obejmujący kurtkę, spodnie, buty, kask, aparat oddechowy oraz inne niezbędne akcesoria. Całość może ważyć nawet kilkanaście kilogramów.

/K.S./