Otwarte wykłady popularnonaukowe na UJ dla naszych uczniów

Dlaczego warto popularyzować naukę? Ponieważ w ten sposób wychowujemy pokolenie ludzi ciekawych świata, otwartych na poznawanie otaczającej ich rzeczywistości. 27 października uczniowie klas 5A i 5B uczestniczyli w otwartych wykładach popularnonaukowych „Fizyka w doświadczeniach” organizowanych przez Centrum Dydaktyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warsztaty „Poranek z ciekłym azotem” miały na celu popularyzację fizyki zarówno poprzez obserwację, jak i samodzielnie wykonanie doświadczeń z wybranych działów fizyki.

Pomiary temperatury ciekłego azotu (-196 stopni Celcjusza), skroplenie tlenu, badanie własności ciał po zanurzeniu w ciekłym azocie, lewitujące nadprzewodniki (efekt Meissnera), bania Herona, baloniki kurczące się do minimalnych rozmiarów, a potem wracające do swoich kształtów, doświadczenia z zamarzniętymi piłeczkami gumowymi, które rozpadły się na drobne odłamki po zanurzeniu w azocie, a wreszcie pokazy pięknych pióropuszy ciekłego azotu po zetknięciu się z wrzącą wodą. To wszystko, oraz wiele więcej doświadczeń, mogli obserwować uczniowie naszej szkoły. Mamy nadzieję, że niektórzy z nich zostaną kiedyś studentami uczelni, która te ciekawe warsztaty zorganizowała.