Podsumowanie pracy Szkolnego Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2020/2021

Za nami bardzo nietypowy rok szkolny. Z powodu przejścia na zdalny tryb nauczania oraz wprowadzonych obostrzeń i zasad bezpieczeństwa epidemicznego, działalność Szkolnego Koła Wolontariatu „Silni Sercem” została mocno ograniczona. Nie mogliśmy się spotykać co dwa tygodnie, odwołano imprezy szkolne, nie mogliśmy wspierać młodszych uczniów oraz przedszkolaków w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Uczniowie mieli bardzo ograniczoną możliwość na prowadzenia aktywności społecznej w formie wolontariatu na terenie szkoły, ale to nie znaczy, że nic się nie działo.
Mimo trudności uczniowie brali udział w:
  • ·akcji sadzenia żonkili na szkolnych trawnikach (Akcja Pola Nadziei),
  • zbiórce plastikowych nakrętek dla podopiecznej Fundacji Siepomaga.pl (Akcja dla Amelki, udało się zebrać aż 120 litrów zakrętek),
  • akcjach Fundacji Wspierania Inicjatyw Studentów i Absolwentów (organizacja wydarzeń),
  • pracy charytatywnej w Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej (w Zakładzie Aktywności Zawodowej „Stajnia na Zielonej”).

Wielu uczniów zaangażowało się w promowanie wolontariatu wśród członków społeczności lokalnej (w tym szkolnej) wspierając konkretne instytucje i akcje charytatywne (Fundacja DKMS, Fundacja Siepomaga.pl, Hospicjum Św. Łazarza, Krakowskie Schronisko Opieki nad Zwierzętami). W przedszkolu i szkole rozwieszano plakaty, tworzono prezentacje multimedialne oraz promowano akcje w mediach społecznościowych.
Uczniowie zorganizowali także zbiórkę książek w ramach Akcji dla Amelki (zebrane książki zostaną przekazane na licytacje chartytatywne, z których dochód przekazany zostanie dla podopiecznej Fundacji Siepomaga.pl) oraz zbiórkę książek, zabawek i przyborów szkolnych w ramach akcji „Podziel się dobrem” prowadzonej wspólnie z naszą szkolną Biblioteką i jej opiekunami, a która ma na celu wspieranie dzieci z Domów Dziecka.

Dziękujemy!
/K.S./