DZIEŃ ZIEMI 2021

,,Dzień Ziemi, najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.

Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa...''

Pomysłów na odkrywanie budzącej się przyrody w najbliższej okolicy jest wiele:

-   Znajdźcie przyrodę blisko siebie. Wyjdźcie na spacer na osiedle, do lasu lub parku i poszukajcie.
-   Z mapą w dużej skali, nanoście drzewa. Ile drzew mijacie na spacerze, jakie to drzewa?
-   Zbadajcie trawnik przed domem.
-   Jakie kwiaty mijacie idąc na spacer, jakiego koloru, ile mają płatków i jak pachną, co to za kwiaty, czy przylatują do nich owady?
-  Rozejrzyjcie się jakie zwierzęta można spotkać na spacerze, w okolicach domu, jakie ptaki widać lub słychać, jakie owady i inne bezkręgowce i kręgowce, zastanówcie się gdzie one mieszkają, co jedzą.
-  Poszukajcie przyrody w dziwnych miejscach. Znajdźcie (możecie też udokumentować) jak przyroda walczy o swoje miejsce w mieście np. drzewka na gzymsach, dachach komórek, rośliny, grzyby i porosty wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi.

Po powrocie albo w trakcie spaceru możecie zrobić zdjęcia lub stworzyć rysunki tych twardzieli, bohaterów, którzy potrafią przezwyciężyć tak trudne warunki, ale się nie poddają.

Prace należ przesłać na  adres: malgorzataslimak@sp135.pl, kingawierzbicka@sp135.plagnieszkapabian@sp135.pl do dnia 21.04.2021

Na stronie szkoły zrobimy wystwę i pleiscyt na najciekawszą obserwację przyrodniczą.

Zachęcamy do przesyłania prac !