Ogólnopolski konkurs „uDOSTĘPniacze”

My zrobiliśmy ten pierwszy krok. Jako jedna ze stu szkół, przystąpiliśmy do ogólnopolskiego konkursu „uDOSTĘPniacze”, organizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Biorąc w nim udział będziemy dążyli do uwrażliwienia i podniesienia świadomości młodych ludzi na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji. Postaramy się również pomóc uczniom w prawidłowej identyfikacji barier, istniejących w otaczającej nas przestrzeni.
 Konkurs „uDOSTĘPniacze”

Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka

Zastanawialiście się kiedyś, jak wiele drobnych elementów naszego otoczenia może stać się barierą, utrudniającą wykonywanie różnych czynności? Wysoki stopień na chodniku czy brak windy
w miejscu zamieszkania jest niedostrzegalny do czasu, gdy choćby na chwilę stracimy pełną sprawność. Bariery są elementem codzienności wielu osób ze szczególnymi potrzebami i to właśnie powinniśmy zmieniać.

Warto zaznaczyć, że udział w konkursie obejmuje nie tylko przygotowanie pracy konkursowej. Pierwszym elementem jest zorganizowanie i przeprowadzenie przez nauczyciela lekcji o dostępności. Następnie zespół naszych uczniów przygotuje pracę konkursową na temat identyfikacji barier w najbliższym otoczeniu oraz sposobów ich usunięcia. Co ważne, w tym konkursie każdy wygrywa. Niezależnie od zajętego miejsca, uczniowie otrzymają upominki i dyplomy, a w naszej szkole zorganizowane zostaną warsztaty z zakresu dostępności. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani trenerzy, którzy w ciekawy i niekonwencjonalny sposób przybliżą uczniom tematykę akcji.

Dostępność dotyczy każdego z nas, dlatego powinniśmy o nią lepiej zadbać!

My zostaliśmy uDOSTĘPniaczami, a Ty?

Więcej informacji o konkursie jest dostępnych na stronie: udostepniacze.miir.gov.pl