100-lecie odzyskania niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczmy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
     Jubileusz jest doskonałą okazją, by opowiedzieć dzieje ojczyste poprzez mniej znane historie lokalne. Dlatego dla godnego uczczenia pamięci tego wydarzenia cała społeczność szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 35 w Krakowie podjęła m. in. działania w celu pozyskania szczegółowych informacji z Naszej „Malej Ojczyzny” i zorganizowaniu wystawy fotografii i pamiątek.
     W związku z tym zwracamy się z prośbą do Rodziców, Waszych rodzin i znajomych o udostępnienie wszystkich pamiątek związanych ze wspomnianą rocznicą.
     Zależy nam szczególnie na spisanych (1 strona formatu A4) wspomnieniach, opowieściach i gawędach rodzinnych związanych z historycznym okresem walk o niepodległość. Liczymy również na możliwość wypożyczenia, skopiowania rodzinnych materiałów, zdjęć, orderów, pamiątek, biografii przodków i in. Wypożyczone pamiątki będą traktowane z należytym szacunkiem i oddane w nienaruszonym stanie właścicielom.
     Wszystkie materiały prosimy dostarczać do Kancelarii Szkoły do końca lipca 2018r. osobiście lub drogą elektroniczną na adres: sekretariatzso35@gmail.com z krótkim komentarzem: od kogo i czego dotyczą, np.: „fotografia Jana Kowalskiego walczącego jako żołnierz, uczestnik… , fotografia Marii Nowak (…), lub inne.
Za wszelką pomoc w godnym uczczeniu pamięci walczących o wolną Ojczyznę będziemy bardzo wdzięczni.

(---)