Program wychowawczy

Program wychowawczy Samorządowego Przedszkola nr 136 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 13

Nasze przedszkole prowadzi nauczanie i wychowanie w zakresie wspierania rozwoju dziecka ze szczególnym uwzględnieniem działań twórczych nastawionych na rozwój aktywności artystycznych (warsztaty plastyczne, muzyczne, warsztaty z udziałem rodziców).

Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne dostosowane są do możliwości rozwojowych dzieci i prowadzone są na wysokim poziomie. Dzieci mają stworzone warunki do twórczego działania, przyswajają ważne umiejętności przydatne w życiu dorosłego człowieka.

Pracujemy w oparciu o programy własne nauczycielek dotyczące aktywności artystycznej, współpracy z rodzicami
i promocji zdrowia.

Wychowankowie mają w nauczycielach wsparcie, a ci każdemu dziecku zapewniają podmiotowe traktowanie
i dbają o jego wielostronny rozwój. Nauczyciele w naszym przedszkolu współpracują ze sobą i dzielą się zdobytą wiedzą. Pogodna atmosfera w przedszkolu i życzliwi nauczyciele umiejętnie otaczają opieką wszystkie dzieci.
Odbywają się tu różne działania według koncepcji promocji zdrowia. Należymy do sieci szkół i przedszkoli promujących zdrowie
i zdrowe odżywianie.
Chętne dzieci wprowadzane są też w świat pisma. Dzięki temu poznają litery i nabywają umiejętność wczesnego czytania.

Przedszkole organizuje różne formy współpracy z rodziną, które cieszą się dużą popularnością- „Akademia Rodzica XXI w.” Przedszkole ściśle współpracuje z rodzicami, uwzględniając ich potrzeby i oczekiwania. Angażuje rodziców do pracy na rzecz przedszkola. Rodzice są naszymi sojusznikami, a działania nasze są skoordynowane. Wszyscy pracownicy naszej placówki współdziałają ze sobą. Tworzą przyjazną atmosferę, dzięki której dzieci czują się akceptowane i bezpieczne. Dzieci i rodzice mają możliwość kontaktu ze specjalistami (psycholog, logopeda, rehabilitant).

Placówka posiada wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która systematycznie uzupełnia i podnosi swoje kwalifikacje oraz stopnie awansu zawodowego. Nauczyciele posiadają dodatkowe umiejętności w zakresie terapii, kształcenia zintegrowanego i muzyki. Prowadzą pracę wychowawczą, dydaktyczną, opiekuńczą. Troszczą się o prawidłowy rozwój psychofizyczny wychowanków, tworzą warunki wspierające rozwój dziecka, przygotowują dziecko do życia
w rodzinie
i społeczeństwie. Wprowadzają dzieci w świat, w którym trzeba radzić sobie z trudnościami i porażkami, ale należy również cieszyć się sukcesem.