HISTORIA SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

Słowo „biblioteka” pochodzi od greckiego bibliotheke (biblion – książka, theke – zbiornik) oznaczającego skład książek. Od najdawniejszych czasów książka była ważnym elementem w zdobywaniu i przekazywaniu wiedzy, służyła nauczycielom i uczniom, dlatego też szkoły były miejscem, gdzie gromadzono książki i tworzono biblioteki. W zależności od epoki, rodzaju szkoły, posiadanych środków finansowych zmieniał się ich model, księgozbiór i zadania, które miały do wypełnienia.
          Szkoła we Wróblowicach założona w 1904 roku, ze względu na niskie środki finansowe przekazywane na jej utrzymanie, długo musiała czekać na swoją bibliotekę, która powstała dopiero w okresie międzywojennym. Ponieważ brakowało środków na zakup własnych książek, podjęto współpracę z Towarzystwem Szkół Ludowych w Krakowie i w marcu 1928 r, otwarto w szkole ruchomą bibliotekę. Książki przywożono ze Składnicy Książek z Krakowa na określony czas i zwracano. Swoje własne książki udostępniali też czytelnikom nauczyciele. Obowiązki bibliotekarza przejęła kierowniczka szkoły Zofia Kutrzebianka. Ruchoma biblioteka działała okresowo do roku 1930. Książki wypożyczano za niewielką opłatą i w ten sposób zbierano środki na własne zbiory.
            Z opisu roku szkolnego 1935/1936 dowiadujemy się, że biblioteka składała się z dwóch części: dla uczniów, w której było 95 książek i dla nauczycieli, zawierającej 28 tomów i obie były wzbogacane o kolejne pozycje. Podczas II wojny światowej w lutym 1940 roku, kiedy to władze niemieckie rozpoczęły tępienie polskiego szkolnictwa i nakazały wydanie min. książek z biblioteki, kierowniczka szkoły ukryła u siebie wartościowsze pozycje. Nie wiadomo ile woluminów udało się ocalić, ale już w pierwszym roku po wojnie biblioteka szkolna działała.
         Warunki lokalowe biblioteki poprawiły się wraz z przeniesieniem szkoły do nowego budynku w 1965 roku. Otrzymała ona wówczas własne pomieszczenie (obecny pokój nauczycielski na pierwszym piętrze). Na początku września 1974 roku otwarto w szkole  Bibliotekę Publiczno-Szkolna, która działała tu do roku 1980. Niestety później ze względu na wzrost liczby oddziałów klasowych i braki lokalowe, księgozbiór biblioteki publicznej został przeniesiony do filii na ul. Wysłouchów.
           W roku szkolnym1983/1984 została po raz pierwszy zatrudniona w szkole bibliotekarka – do tej pory obowiązki bibliotekarza pełnił tylko przez kilka godzin tygodniowo wyznaczony przez kierownictwo szkoły nauczyciel.
          Po oddaniu do użytku nowego skrzydła szkolnego, w 1993 roku, biblioteka została przeniesiona do pomieszczenia, w którym znajduje się do dziś.
Księgozbiór naszej biblioteki obecnie liczy ponad 7600 pozycji, pośród których każdy może znaleźć  dla siebie coś ciekawego. W bibliotece można też schronić się przed szkolnym gwarem.

Zapraszamy do odwiedzania i wypożyczania.

Bibliotekarze
/D.Z./