“TYSIĄCE EMOCJI, TYSIĄCE PRZYGÓD, TYSIĄCE KSIĄŻEK”

Podsumowanie IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie”

Już po raz 8 w Polsce, 4 na świecie i 2 w naszej szkole w październiku odbyła się akcja „Przerwa na czytanie”. Corocznie październikowe wydarzenie organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. gromadzi w szkołach, przedszkolach oraz innych instytucjach, nie tylko oświatowych olbrzymią społeczność osób, która na przerwie czyta dla przyjemności. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bowiem chętni korzystali z książek nie tylko w formie papierowej, ale dzięki Legimi w formie ebooków. Koordynatorzy wykazali się kreatywnością w realizacji pomysłów na Przerwę. Nie sposób opisać tego co się działo w różnych instytucjach, dlatego polecamy przeglądanie hasztagu #przerwanaczytanie, gdzie znajduje się już prawie 7 tys. postów z działaniami w ramach akcji!
W IV Międzynarodowej edycji Przerwy na czytanie w 2023 r. czytało 563 800 osób z Polski i świata! I chociaż nie udało się pobić zeszłorocznego rekordu - 578 433, to pobiliśmy rekord w liczbie placówek biorących udział w tegorocznej akcji – 2982 placówki.
Liczby w akcji mają znaczenie, ale cieszymy się z każdej jednej osoby, która dzięki akcji polubiła czytać, która zmieniła zdanie na temat książek, która przyszła pierwszy raz do  biblioteki.
Czytanie jest atrakcyjną rozrywką, może integrować całe społeczności,
a tym samym dawać radość i zadowolenie.
Dziękujemy, że byliście częścią tego wydarzenia!

Bibliotekarze
/D.Z./