PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE

Książki są naszymi PRZYJACIÓŁMI – wciągają w swój świat (często wymyślony), dają wytchnienie, chwile wyciszenia, wiedzę, rozśmieszają, a możemy też znaleźć w nich odpowiedź na nurtujące nas pytania, a może nawet radę, której poszukujemy. Z czytania płynie wiele innych korzyści. Dlatego też wykorzystujemy każdą okazję, aby ukazywać je jako atrakcyjną formę spędzania czasu i zachęcać do sięgania po książkę w różnych sytuacjach i miejscach.
Wspaniałą do tego okazją jest organizowana w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych i kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom akcja #przerwanaczytanie. Dlatego też, po raz drugi nasza społeczność szkolno-przedszkolna wzięła w niej udział, włączając się w międzynarodowe bicie rekordu w ilości uczniów czytających podczas przerw.
W przedszkolu przez kilka dni zajęcia obracały się wokół tematyki bajkowej, a poszczególne grupy zaangażowały się w tą akcję na różne sposoby. W niektórych grupach wybrane przez siebie bajki czytali głośno zaproszeni goście: pani wicedyrektor, pani  logopeda, pani ze świetlicy, rodzice i oczywiście wychowawcy. W starszych grupach dzieci prezentowały swoje ulubione książeczki. Tygryski i Marchewki przygotowały inscenizację Rzepki Juliana Tuwima. Rybki i Świetliki wykonały ilustracje do usłyszanych wierszy J. Tuwima: Spóźniony słowik, Słoń Trąbalski, Murzynek Bambo.
            Szkołę w piątek 20 października odwiedziło wiele postaci z bajek i książek: Skoobydoo, Shrek, Myszka Mickey, Papa Smerf, Alicja w Krainie Czarów, Harry Potter, Mały Książe i inni, a także różni zwierzęcy bohaterowie np. z serii Zaopiekuj się mną. Szczególnie wielu było ich w klasach młodszych. Uczniowie klas pierwszych słuchali historii czytanych przez dorosłych, a starsi czytali sobie sami podczas przerw na korytarzach i w salach lekcyjnych.
            Przygotowane zostały również  w przedszkolu i szkole, miejsca do bookcrossingu, w których można nadal wymieniać się książkami.
            Wszystkim zaangażowanym, zaczytanym, przebranym, wymieniającym się książkami itd. serdecznie dziękujemy!
 
Bibliotekarze
/D.Z./