Dzień Kolorowej Skarpetki

Pierwsze dni  wiosny to nie tylko zwyczaj topienia Marzanny, obserwowanie przyrody budzącej się do życia z zimowego snu i przygotowania do Świąt Wielkanocnych To także ważne daty w  kalendarzu psychologa.
 
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany żartobliwie Dniem Kolorowej Skarpetki. Święto to zostało ustanowione w 2005 r. Z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.
Ta data nie jest przypadkowa; nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
 Zespół Downa jest chorobą genetyczną. Cechuje go szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Osoby dotknięte zespołem Downa mają charakterystyczny wygląd, odróżniający je od innych ludzi. U większości występuje też dodatkowo  niepełnosprawność intelektualna. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim radzą sobie w życiu, potrzebując jedynie niewielkiej pomocy ze strony opiekuna. W przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności intelektualnej konieczna jest pomoc w każdej dziedzinie, np. myciu się, ubieraniu się, robieniu zakupów.
Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wzrasta wraz z wiekiem matki. Ostatnie badania pokazały, że wiek ojca również ma znaczenie. Im starsi rodzice tym prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa jest większe.