Rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska – wybitna polska poetka, laureatka wielu nagród, w tym tej najważniejszej literackiej Nagrody Nobla, urodziła się w Kórniku w 1923 roku. Od 1929 roku była związana z Krakowem, gdzie najpierw mieszkała z rodzicami przy ulicy Radziwiłłowskiej, następnie w Domu Literatów w przy ulicy Krupniczej 22. Jest autorką 14 tomów  poezji.
W swoich wierszach porusza tematykę związaną z wszystkim tym, co bliskie człowiekowi:  wartości, postawy, ważne pytania o sens życia i twórczości. Nieobcy jej humor i poetycka ironia, a z całej twórczości przebija wielka pokora,  pogoda ducha oraz prosty zachwyt otaczającym światem. Najbardziej bliskie młodzieży utwory to: „Radość pisania”, „Jarmark cudów”, „Niektórzy lubią poezję”, „Nic dwa razy”, „Pytania zadawane sobie”, „Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej”… Teksty jej wierszy posłużyły do wielu aranżacji muzycznych.
Poetka otrzymała Nagrodę Nobla w 1996 roku.
Zmarła w 2012 roku. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim.

KONKURS RECYTATORSKI
W związku z ogłoszeniem przez Senat
roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej
biblioteka szkolna organizuje Konkurs recytatorski
poświęcony pamięci noblistki.

Konkurs odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku o godz. 11:30.

Regulamin :
W konkursie mogą wziąć uczniowie klas 5- 8 szkoły podstawowej .
Uczestnik prezentuje z pamięci jeden utwór noblistki.
Ocenie będzie podlegać:
- Opanowanie pamięciowe tekstu,
- Interpretacja głosowa,
- Sposób ekspresji.

Zgłoszenia przyjmujemy w bibliotece do 22 marca.
23 marca o godzinie 11:30 zapraszamy chętne osoby do wzięcia udziału w spotkaniu  dotyczącym Wisławy Szymborskiej i jej twórczości.